Minden, amit tudnia kell a dysplasia -ról.

Minden, amit tudnia kell a dysplasia -ról.

Ez számos olyan körülményt eredményezhet, amelyek megnövekedett szövet- vagy rákos sejteket tartalmaznak.

dysplasia előfordulhat a test bármely területén, és súlyosságukban változhat. Számos különféle típusú dysplasia létezik, és más rendellenességeket is kísérhet.

Mi a diszplázia?

A dysplasia a rendellenes sejtek növekedésének vagy fejlődésének növekedése. Ez egy precanciális állapot, és komolyabb, mint a hiperplázia, amely csak a normál megjelenésű sejtek túlnövekedése. A felnőtteknél a rákos diszplázia nem alakulhat ki rákká.

A dysplasia nem mindig rákossá válik, de lehet. A dysplasia típusától függően a rák kialakulásának kockázata változik. A

fejlődési dysplasia gyakori a gyermekeknél, és a test sok részét, beleértve a csontvázat is, érinti. Minden típusú dysplasia eltérő kockázati tényezővel rendelkezik. Nem lehet megakadályozni az összes típusú dysplasia -t. Bizonyos esetekben azonban néhány kockázati tényező elkerülése segíthet.

Ez a cikk felvázolja a felnőttek és gyermekek diszplázia leggyakoribb formáit.

Dysplasia típusok

Számos típusú dysplasia van, amelyek mind a gyermekeket, mind a felnőtteket érintik. A leggyakoribb típusok a következők:

Fejlesztési diszplázia

A gyermekek dysplasia általában befolyásolja a gyermek fejlődését. A gyermek születése előtt is jelen lehet. A korai diagnózis sok esetben gyors kezelést eredményezhet. A

fejlődési diszpláziát rendellenes fejlődés okozza, és nem vezet rákhoz.

A fejlődési dysplasia típusai a következők:

Hip Dysplasia

Néhány gyermeknek van olyan állapota, amelyet hip -dysplasia vagy a csípő fejlődési diszpláziája (DDH) hívnak.

Ez azt jelentheti, hogy:

  • A csípőízület rossz alakú A lábcsont

Az eredmény inkább kopás és szakadás a csípőízület minden részén.

Az Amerikai Ortopéd sebészek Akadémia (AAOS) szerint a gyermeknek lehet:

  • A különböző hosszúságú lábak
  • A gyaloglás szokatlan módja
  • Kevesebb rugalmasság az egyik oldalon

Azok az emberek, akiknek a felnőttekként diagnosztizálják a hip -dysplasia diagnosztizálását, valószínűleg gyermekkori állapotuk volt.

A Nemzetközi Hip Dysplasia Intézet becslése szerint évente mintegy 35 000 csípőpótlás fordul elő a csípő dysplasia miatt.

A kezelés magában foglalhatja a heveder vagy a műtét alkalmazását. A 6 hónapos korig újszülötteknek és csecsemőknek legfeljebb 3 hónapig puha hevedert kell viselniük, hogy a csípő a helyén maradjon. Ez a legtöbb esetben sikeres.

Ha ez nem működik, az orvos javasolhatja a szilárdabb anyagból készült zárójelet.

Időnként az orvosnak óvatosan kell elhelyeznie a gyermek combját, mielőtt egy test öntött testet alkalmazna. A 6 hónaptól 2 éves korig korosztályú csecsemőknek is szükség lehet a combcsont áthelyezése után. Időnként egy gyermeknek nyitott műtétre van szüksége, hogy a csontot visszahelyezze a aljzatba.

SKAITAL DYSPLASIA

A csontváz dysplasia számos rendellenességért felelős, beleértve:

  • Csont rendellenességek
  • Növekedési hiány
  • Nagyon rövid testtartás

A csontváz több mint 450 rendellenessége dysplasia -nak minősül. Genetikai mutációból származnak. A diagnózis általában születés előtt vagy csecsemőkorban fordul elő.

ektodermális dysplasia

ektodermális dysplasias befolyásolja a következőket:

  • Bőr
  • Haj
  • Nails
  • Sweat mirigyek

Az ektodermális dysplasias (NFED) Nemzeti Alapítvány szerint több mint 100 típusú ektodermális dysplasia létezik.

Egyes típusok születéskor láthatók, de évekbe telik, amíg más típusú diagnózist szereznek.

Az ektodermális dysplasias örökletes. A szülők átadhatják a genetikai változásokat gyermekeiknek.

A rendellenes növekedési diszplázia

felnőtteknél a dysplasia általában a sejtek vagy szövetek rendellenes növekedésére utal, amely a rák előfutára.

A dysplasia nem mindig vezet rákhoz. Ez azonban egy lépés lehet a rákos sejtnövekedés felé vezető úton. Amikor a sejtek tovább növekednek, rosszindulatú (rákos) daganatokat hozhatnak létre.

A dysplasia bármilyen szövetet befolyásolhat a testben, de egyes formák gyakoribbak, mint mások. Ide tartoznak:

méhnyak diszplázia

A nyaki dysplasia a méhnyak felületén lévő rendellenes sejtekre utal.

Kétféle típus létezik:

  • Alacsony fokú méhnyak diszplázia: Ez a típus lassan halad előre, és gyakran önmagában is jobb lesz.
  • Kiváló minőségű méhnyak diszplázia: Ez a típus méhnyakrákhoz vezethet.

A myelodysplasztikus szindrómák

A myelodysplasztikus szindróma (MDS) egy olyan dysplasia típusa, amely a csontvelőt érinti. Bizonyos esetekben leukémiához vezethet.

Ez a rendellenes növekedés azt jelentheti, hogy a csontvelő nem termel elegendő egészséges vérsejtet a normál testi funkciókhoz.

Dysplasia okok

A kutatók nem értik teljesen, mi okozza a diszpláziát. Néhány lehetséges tényező, amely hozzájárulhat a diszplázia kialakulásához, a következők:

  • fertőzések
  • Dohányzás
  • Karcinogén toxinoknak való kitettség

Egyes típusok, például ektodermális dysplasia, a fejlődő magzat DNS -jének mutációiból származnak. Az, ami ezeket a mutációkat okozza, szintén nem egyértelmű.

Az egyes dysplasia típusú típusok eltérő lehetséges okokkal és a kapcsolódó kockázatokkal is rendelkezhetnek. A típusok, potenciális okok és kockázati tényezők a következők:

  • HIP dysplasia: A Nemzetközi Hip Dysplasia Intézet szerint a HIP Dysplasia akár 12 -szer nagyobb valószínűséggel, ha családtörténete van. A csípő dysplasia szintén kapcsolódik a nőstényhez, a csecsemők helytelen botlásához vagy a csecsemőhöz. A genetikai tényezők érzékenyebbé tehetik az embert, de a környezeti tényezők lehetnek tünetekhez vezetni az emberekben.
  • A méhnyak diszplázia: A méhnyak diszplázia méhnyakrákhoz vezethet. A tudósok megpróbálják megérteni, mi okozza ezt. Úgy tűnik, hogy az egyik általános kapcsolat egy olyan típusú humán papillomavírus (HPV) jelenléte, amely nem azonos a HPV típusú, mint a nemi szemölcsöket okozó. A gyengült immunrendszerrel rendelkező embereknél nagyobb a méhnyak diszplázia kockázata. A dohányzás növelheti a dysplasia méhnyakrákká történő kialakulásának kockázatát is.
  • MDS: Azok az emberek, akik sugárterápiát vagy kemoterápiát kapnak, nagyobb az MDS kialakulásának kockázata. Az MDS befolyásolhatja a fiatalabb embereket, de ez általában az idősebb felnőtteknél fordul elő, különösen a 70 -es vagy 80 -as éveikben.

Dysplasia tünetek

A dysplasia befolyásolhatja a test sok területét, és a tünetek a diszplázia típusától függnek.

A tünetek helyes azonosítása gyorsabb diagnózist és nagyobb esélyt jelenthet a hatékony kezelésre. Az egyes általános dysplasia fő tünetei a következők:

  • A méhnyak diszplázia: általában nincsenek tünetek. A nemi szemölcsök a HPV kitettségének tünete, de ez más típusú HPV, mint a dysplasia -hoz kapcsolódó. A méhnyak diszplázia megjelenhet egy Pap kenet során. Ez nem azt jelenti, hogy egy embernek rákos, de a rák kialakulhat a jövőben.
  • Hip dysplasia: A csípő diszplázia leggyakoribb jele a csípőfájdalom. Lehet, hogy a csípőben csattanó zaj van, vagy fáj a fájdalom az ágyékban, amely hónapokig tart.
  • MDS: Lehet, hogy nincsenek tünetek, de a rutin vérvizsgálat alacsony vörösvértest -számot, vérlemezkeszámot vagy fehérvérsejt -számot mutathat.
  • Ectodermális dysplasia: Az ektodermális dysplasia különféle típusai különböző módon befolyásolják a hajat, a fogakat, a körmöket, a bőr és az izzadságmirigyeket. A tünetek lehetnek törékeny haj, rendellenes fogak, elszíneződött körmök és száraz, pikkelyes bőr.
  • Váz diszplázia: A dysplasia által okozott törpékben egy embernek rövid testtartása vagy lassú növekedése, szokatlanul nagy fej, rövid végtagok, ízületi merevség, ívelt csontok és zsúfolt fogak lehetnek. Más típusok különböző módon befolyásolják a testet.

Dysplasia kezelés

A diagnózis és a kezelés a dysplasia típusától függ. A legtöbb kezelés a tünetek csökkentésére összpontosít, és néhányuk a diszplázia típusára vonatkozik.

A gyakori kezelések a következők:

SKAITAL DYSPLASIA

Az ilyen állapotú személynek a következő kezelési lehetőségei lehetnek:

  • Növekedés Hormonok
  • Főnyárok a fog zsúfolásának javításához
  • Hátsó nadrágtartók a gerinc görbületének javítása érdekében
  • műtét

Ectodermal dysplasia

A lehetőségek között szerepel:

  • A szokásos foghigiénia gyakorlása
  • Topicalis krémek használata bőr tüneteihez
  • Antibakteriális fejbőrkezelések alkalmazása
  • sós spray -kkel száraz orr- vagy szemcseppek használata a szemekhez

méhnyak diszplázia

A közönséges műtéti kezelések a következők:

  • Lézer A rendellenes méhnyakszövet elpusztítására szolgáló műtét
  • Cryocauterizáció, amely rendkívül hideg hőmérsékleteket használ a rendellenes sejtek elpusztítására
  • A hurok elektrosebészeti kivágási eljárása (Leep), amelyben egy orvos vékony hurokhuzalt használ a kaparáshoz A méhnyakban lévő látható rendellenes sejtek távolsága

Az embernek meg kell vitatnia, hogy az egyes lehetőségek hogyan befolyásolhatják termékenységüket és a termékenységi problémák megoldásának módját, ha azt remélik, hogy a jövőben biológiai gyermekek lesznek. Ez magában foglalhatja a fagyasztást.

mds

Az őssejt -transzplantáció az MDS egyik fő kezelése, valamint a vérátömlesztés, a kemoterápia és más gyógyszerek.

Ha az őssejt -transzplantáció nem választható, akkor a személy hozzáférhet olyan támogató módszerekhez, mint a vérátömlesztés és a vérsejt -növekedési faktorok.

Dysplasia megelőzés

A dysplasia számos körülményt fed le, amelyek közül néhánynak genetikai okai vannak. Nincs olyan bizonyíték, amely alátámasztja az életmódot vagy más változásokat, amelyek csökkenthetik a diszplázia kockázatát.

A következők csökkenthetik az elkerülhető típusú diszplázia, például az MDS vagy a méhnyak diszplázia kialakulásának esélyét:

  • A dohányzás vagy a cigaretta dohányzásának elkerülése
  • A sugárzás és a kémiai expozíció (mint például a benzol) korlátozása
  • A szexuális úton terjedő fertőzés (STI) kialakulásának kockázatának csökkentése az STI megelőzésének nyílt megvitatásával és a szexuális partnerekkel való korlátozással.
  • A HPV oltás megszerzése

A dysplasia azonban számos körülményt fed le, és néhányuknak genetikai okai lehetnek.

Nincs olyan bizonyíték, amely alátámasztja az életmódot vagy más változásokat, amelyek csökkenthetik a diszplázia kockázatát.

Kérdések és válaszok

Mennyire vonatkozik egy rendellenes pap kenet?

Különböző típusú rendellenes sejtek megjelenhetnek egy PAP -keneten. Néhányan a rákba léphetnek, de mások nem. A diszplázia bizonyos típusú HPV eredményeként nagyobb a kockázata, hogy a méhnyakrákba kerüljön. Az embernek látnia kell egy nőgyógyászat, hogy pontosan megtudja, milyen rendellenes sejtek vannak a tesztmintában, és milyen kezelésre lehet szükség.

Melyek más típusú dysplasia?

Sokféle dysplasia létezik. Néhány további típus a következők:

  • Renalis dysplasia
  • Vokális zsinór dysplasia
  • Cleidocranial Dysplasia
  • Bronchopulmonary Dysplasia
  • poliosztotikus rostos dysplasia
  • Barrett nyelőcsője dysplasia -val

Mi a különbség a metaplasia és a dysplasia között?

A Metaplasia egy újabb szakasz a sejtek rákossá válásához. A dysplasia -val ellentétben a metaplasia nem a rendellenes sejtek túlnövekedése. Ehelyett ez egy olyan állapot, amelyben egyes létező sejtek különböző típusú sejtekké alakulnak. A metaplasia általában a dysplasia előtt fordul elő.

Összegzés

A dysplasia a rendellenes sejtek túlnövekedése. Különböző típusú dysplasia létezik, amelyek befolyásolhatják a különböző testrészeket vagy rendszereket. A típustól függően ezek mind a gyermekeket, mind a felnőtteket érinthetik.

Egyesek tüneteket okozhatnak, míg mások nem. Néhányan rákossá válhatnak. A rák kezelése és kockázata egyaránt a dysplasia típusától függően változhat.

  • Bones/ortopédia
  • Rák/onkológia
  • Gyermekgyógyászat/Gyermekek egészsége

Subscribe to our newsletter

Sign up to receive latest news, updates, promotions, and special offers delivered directly to your inbox.
No, thanks
X